Eibach Pro-Spacer Wheel spacers S90-4-20-051 2x20mm 5x114,3 Compatible with Tesla Model Model Y
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
13
quantity
Product details
Category
Eibach Pro Spacer - Wheel Spacers compatible with Tesla MODEL Model Y Width: 2x20mm PCD: 5x114,3 Centerbore: 64mm System: 4 Eibach Pro-Spacer wheel spacers System 4 give the look and performance of your vehicle the finishing touch. Your vehicle gets a wider, more stable track - quickly and easily.Eibach Pro-Spacer is the ideal combination for use with lowering springs, if the original or aftermarket wheels are missing that last optical "kick". With the Eibach Pro-Spacer installed, the car looks wider and better, as the wheel fills the arch. That’s how the car’s look gets its final touch. By increasing the track width, not only the appearance is improved, but you also achieve an optimized driving behavior combined with higher stability, as the roll of the chassis is influenced in a positive manner.Product advantages:Widen your stance - for better handling and appearanceMade of high-tensile-strength aluminum alloyPerfect fit due to the smallest manufacturing tolerances, resulting in balanced wheel balanceAll applications tested in rigid durability- and fatigue testsHigh-grade corrosion protection through a special coating process (salt spray test according to DIN 50021)Significant weight advantage compared to wheel-spacers made from steelABE or parts certificateAssembly instructions:Disc with a screw systemWith centering collar (centering nose)Track change from 30 to 60 mm (disc thickness from 20 to 30 mm)Fastening:a) disc at wheel carrier: by using special-fixing nutb) wheel at disc: by using production (or accessory) -nutwith pressed-in knurled studs inkl. short special wheel nuts, TÜV-certificate as download
  • Eibach Pro Spacer wheel spacers
  • Compatible with Tesla MODEL Model Y
  • 2 x 20mm 5x114,3